Matches - Draw and Results
Tournament
Info » Announcement » Draw and Results » Live Score » Charts » Venue » Referees » Photo Gallery » Calendar »
Press & News » Participants » Order Of Play » Live Stream » Ranking » Sponsors » Team » Documents » Archive »

 Matches - Draw and Results  

In this section you will find the draw and match results of the various categories and disciplins played during this event of the EPBF. Please select the categorie and disciplin of your choice and filter the matches using the round from tables below.
 Make your selection:
 
8 Ball

9 Ball

10 Ball

Straight

Teams
 Men 
 Wheelchair     
 Women 
 Filter Matches On - Rounds
   Stage 1  Stage 2
All 1 W1 L1 WQ L2 LQ QF SF F
  Status Round = Approved Status Round = Approved Status Round = Approved Status Round = Approved Status Round = Approved Status Round = Approved Status Round = Approved Status Round = Approved Status Round = Approved

Simonis European Championships Teams Cup

Men Teams Stage :  1 - Round 1 - Race To :  2 - Break :  Alternate
Match Date Time D T RT Match
Match-001 24.03 11:00 0 2 Greece  GRE 1 vs 2 CRO  Croatia  Approved -
  01 24.03 11:00 23 8 Kazakis, Alexander  GRE 8 vs 4 CRO  Bartol, Roberto   Approved -
  01 24.03 11:00 21 8 Antonakis, George  GRE 2 vs 8 CRO  Susic, Tomislav  Approved -
  01 24.03 11:00 22 9 Kakaris, Antonios  GRE 7 vs 9 CRO  Putnik, Ivica  Approved -
Match-002 - - 0 2 Turkey  TUR 0 vs 0 -  Walk-Over  Approved -
  02 - - 0 8   - 0 vs 0 -   Approved -
  02 - - 0 8   - 0 vs 0 -   Approved -
  02 - - 0 9   - 0 vs 0 -   Approved -
Match-003 24.03 11:00 0 2 Albania  ALB 0 vs 2 POL  Poland  Approved -
  03 24.03 11:00 9 8 Prenga, Kushtrim  ALB 1 vs 6 POL  Kaplan, Tomasz   Approved -
  03 24.03 11:00 7 8 Gocaj, Adrian  ALB 0 vs 8 POL  Sniegocki, Mateusz  Approved -
  03 24.03 11:00 8 9 Kurthysa, Edlir  ALB 3 vs 9 POL  Fortunski, Mieszko  Approved -
Match-004 24.03 11:00 0 2 Portugal  POR 2 vs 1 SUI  Switzerland   Approved -
  04 24.03 11:00 1 8 Franco, Rui  POR 5 vs 8 SUI  Regli, Ronald  Approved -
  04 24.03 11:00 3 8 Silva, Miguel  POR 8 vs 3 SUI  Steiner, Marco   Approved -
  04 24.03 11:00 2 9 Sousa, Bruno  POR 9 vs 4 SUI  Specchia, Sascha   Approved -
Match-005 24.03 11:00 0 2 Spain  ESP 3 vs 0 NOR  Norway   Approved -
  05 24.03 11:00 14 8 Diaz-Pizarro, Francisco  ESP 8 vs 7 NOR  Fjaeran, Thomas   Approved -
  05 24.03 11:00 12 8 Delgado Hernandez, Jose Alberto  ESP 8 vs 5 NOR  Saetre, Matias   Approved -
  05 24.03 11:00 13 9 Alcaide, David  ESP 9 vs 3 NOR  Schjetne, Mats   Approved -
Match-006 - - 0 2 Denmark  DEN 0 vs 0 -  Walk-Over  Approved -
  06 - - 0 8   - 0 vs 0 -   Approved -
  06 - - 0 8   - 0 vs 0 -   Approved -
  06 - - 0 9   - 0 vs 0 -   Approved -
Match-007 - - 0 2 Walk-Over  - 0 vs 0 NED  Netherlands  Approved -
  07 - - 0 8   - 0 vs 0 -   Approved -
  07 - - 0 8   - 0 vs 0 -   Approved -
  07 - - 0 9   - 0 vs 0 -   Approved -
Match-008 24.03 11:00 0 2 Luxembourg  LUX 1 vs 2 CZE  Czech Republic  Approved -
  08 24.03 11:00 6 8 Leisen, Steve  LUX 4 vs 8 CZE  Hajdovsky, Marek  Approved -
  08 24.03 11:00 4 8 Chiapolino, Jean-Marie  LUX 2 vs 8 CZE  Hybler, Roman  Approved -
  08 24.03 11:00 5 9 Glatz, Marc  LUX 9 vs 4 CZE  Meisner, Jan   Approved -

Men Teams Stage :  1 - Winners Round 1 - Race To :  2 - Break :  Alternate
Match Date Time D T RT Match
Match-009 24.03 13:00 0 2 Germany  GER 0 vs 2 CRO  Croatia  Approved -
  09 24.03 13:00 20 8 Ludwig, Sebastian  GER 7 vs 8 CRO  Bartol, Roberto  Approved -
  09 24.03 13:00 18 8 Staab, Sebastian  GER 7 vs 6 CRO  Susic, Tomislav   Approved -
  09 24.03 13:00 19 9 Souquet, Ralf  GER 5 vs 9 CRO  Putnik, Ivica  Approved -
Match-010 24.03 11:00 0 2 Turkey  TUR 1 vs 2 ITA  Italy  Approved -
  10 24.03 11:00 20 8 Kanatlar, Saki  TUR 8 vs 6 ITA  Candela, Francesco   Approved -
  10 24.03 11:00 18 8 Yildrim, Onur  TUR 4 vs 8 ITA  Corrieri, Daniele  Approved -
  10 24.03 11:00 19 9 Dagas, Melih  TUR 8 vs 9 ITA  Cipriani, Danilo  Approved -
Match-011 24.03 13:00 0 2 Slovakia  SVK 1 vs 2 POL  Poland  Approved -
  11 24.03 13:00 14 8 Koeles, Balazs  SVK 4 vs 8 POL  Skoneczny, Mariusz  Approved -
  11 24.03 13:00 - 8 Koniar, Jakub  SVK 8 vs 1 POL  Sniegocki, Mateusz   Approved -
  11 24.03 13:00 13 9 Polach, Jaroslav  SVK 7 vs 9 POL  Juszczyszyn, Konrad  Approved -
Match-012 24.03 13:00 0 2 Portugal  POR 1 vs 2 SWE  Sweden  Approved -
  12 24.03 13:00 6 8 Franco, Rui  POR 8 vs 4 SWE  Sparrenloev-Fischer, Christian   Approved -
  12 24.03 13:00 4 8 Silva, Miguel  POR 6 vs 8 SWE  Larsson, Tomas  Approved -
  12 24.03 13:00 5 9 Sousa, Bruno  POR 4 vs 9 SWE  Chamat, Marcus  Approved -
Match-013 24.03 13:00 0 2 Finland  FIN 2 vs 0 ESP  Spain   Approved -
  13 24.03 13:00 23 8 Makkonen, Petri  FIN 7 vs 5 ESP  Delgado Hernandez, Jose Alberto   Approved -
  13 24.03 13:00 21 8 Uski, Jani  FIN 8 vs 1 ESP  Sanchez Ruiz, Francisco   Approved -
  13 24.03 13:00 22 9 Laaksonen, Kim  FIN 9 vs 7 ESP  Alcaide, David   Approved -
Match-014 24.03 13:00 0 2 Denmark  DEN 2 vs 0 FRA  France   Approved -
  14 24.03 13:00 9 8 Kandi, Daniel  DEN 5 vs 8 FRA  Cohen, Stephan  Approved -
  14 24.03 13:00 7 8 Lotfy, Bahram  DEN 8 vs 2 FRA  Rizzi, Fabio   Approved -
  14 24.03 13:00 8 9 Madsen, Andreas  DEN 9 vs 3 FRA  Belhaj, Reda   Approved -
Match-015 24.03 13:00 0 2 Austria  AUT 2 vs 1 NED  Netherlands   Approved -
  15 24.03 13:00 1 8 Ouschan, Albin  AUT 3 vs 8 NED  Feijen, Niels  Approved -
  15 24.03 13:00 3 8 He, Mario  AUT 8 vs 6 NED  Saris, Ivar   Approved -
  15 24.03 13:00 2 9 Lechner, Maximillian  AUT 9 vs 5 NED  van den Berg, Nick   Approved -
Match-016 24.03 13:00 0 2 Czech Republic  CZE 1 vs 2 RUS  Russia  Approved -
  16 24.03 13:00 17 8 Hajdovsky, Marek  CZE 3 vs 8 RUS  Stepanov, Konstantin  Approved -
  16 24.03 13:00 15 8 Meisner, Jan  CZE 6 vs 8 RUS  Chinakhov, Ruslan  Approved -
  16 24.03 13:00 16 9 Hybler, Roman  CZE 9 vs 4 RUS  Dudanets, Maksim   Approved -

Men Teams Stage :  1 - Losers Round 1 - Race To :  2 - Break :  Alternate
Match Date Time D T RT Match
Match-017 25.03 16:00 0 2 Greece  GRE 2 vs 0 CZE  Czech Republic   Approved -
  17 25.03 16:00 6 8 Kazakis, Alexander  GRE 8 vs 0 CZE  Hajdovsky, Marek   Approved -
  17 25.03 16:00 4 8 Kakaris, Antonios  GRE 8 vs 5 CZE  Meisner, Jan   Approved -
  17 25.03 16:00 5 9 Antonakis, George  GRE 7 vs 5 CZE  Hybler, Roman   Approved -
Match-018 - - 0 2 Walk-Over  - 0 vs 0 NED  Netherlands  Approved -
  18 - - 0 8   - 0 vs 0 -   Approved -
  18 - - 0 8   - 0 vs 0 -   Approved -
  18 - - 0 9   - 0 vs 0 -   Approved -
Match-019 25.03 16:00 0 2 Albania  ALB 0 vs 2 FRA  France  Approved -
  19 25.03 16:00 10 8 Prenga, Kushtrim  ALB 5 vs 6 FRA  Cohen, Stephan   Approved -
  19 25.03 16:00 11 8 Gocaj, Adrian  ALB 1 vs 8 FRA  Montpellier, Alex  Approved -
  19 25.03 16:00 13 9 Kurthysa, Edlir  ALB 6 vs 9 FRA  Rizzi, Fabio  Approved -
Match-020 25.03 16:00 0 2 Switzerland  SUI 1 vs 2 ESP  Spain  Approved -
  20 25.03 16:00 17 8 Regli, Ronald  SUI 8 vs 3 ESP  Diaz-Pizarro, Francisco   Approved -
  20 25.03 16:00 15 8 Karabiyk, Aygun  SUI 4 vs 8 ESP  Sanchez Ruiz, Francisco  Approved -
  20 25.03 16:00 16 9 Specchia, Sascha  SUI 6 vs 9 ESP  Alcaide, David  Approved -
Match-021 25.03 16:00 0 2 Norway  NOR 1 vs 2 POR  Portugal  Approved -
  21 25.03 16:00 1 8 Fjaeran, Thomas  NOR 5 vs 8 POR  Franco, Rui  Approved -
  21 25.03 16:00 3 8 Saetre, Matias  NOR 4 vs 8 POR  Sousa, Bruno  Approved -
  21 25.03 16:00 2 9 Schjetne, Mats  NOR 9 vs 2 POR  Silva, Miguel   Approved -
Match-022 - - 0 2 Walk-Over  - 0 vs 0 SVK  Slovakia  Approved -
  22 - - 0 8   - 0 vs 0 -   Approved -
  22 - - 0 8   - 0 vs 0 -   Approved -
  22 - - 0 9   - 0 vs 0 -   Approved -
Match-023 - - 0 2 Walk-Over  - 0 vs 0 TUR  Turkey  Approved -
  23 - - 0 8   - 0 vs 0 -   Approved -
  23 - - 0 8   - 0 vs 0 -   Approved -
  23 - - 0 9   - 0 vs 0 -   Approved -
Match-024 25.03 16:00 0 2 Luxembourg  LUX 0 vs 2 GER  Germany  Approved -
  24 25.03 16:00 9 8 Leisen, Steve  LUX 5 vs 6 GER  Ludwig, Sebastian   Approved -
  24 25.03 16:00 7 8 Chiapolino, Jean-Marie  LUX 2 vs 8 GER  Lackner, Andre  Approved -
  24 25.03 16:00 8 9 Glatz, Marc  LUX 3 vs 9 GER  Souquet, Ralf  Approved -

Men Teams Stage :  1 - Winners Qualification - Race To :  2 - Break :  Alternate
Match Date Time D T RT Match
Match-025 25.03 18:00 0 2 Croatia  CRO 2 vs 1 ITA  Italy   Approved -
  25 25.03 18:00 14 8 Bartol, Roberto  CRO 8 vs 5 ITA  Cipriani, Danilo   Approved -
  25 25.03 18:00 12 8 Susic, Tomislav  CRO 3 vs 8 ITA  Corrieri, Daniele  Approved -
  25 25.03 18:00 13 9 Putnik, Ivica  CRO 9 vs 6 ITA  Veltri, Alessandro   Approved -
Match-026 25.03 18:00 0 2 Poland  POL 2 vs 1 SWE  Sweden   Approved -
  26 25.03 18:00 6 8 Fortunski, Mieszko  POL 5 vs 8 SWE  Chamat, Marcus  Approved -
  26 25.03 18:00 4 8 Kaplan, Tomasz  POL 8 vs 7 SWE  Larsson, Tomas   Approved -
  26 25.03 18:00 5 9 Sniegocki, Mateusz  POL 9 vs 3 SWE  Tangudd, Daniel   Approved -
Match-027 25.03 18:00 0 2 Finland  FIN 1 vs 2 DEN  Denmark  Approved -
  27 25.03 18:00 9 8 Makkonen, Petri  FIN 6 vs 8 DEN  Kandi, Daniel  Approved -
  27 25.03 18:00 7 8 Uski, Jani  FIN 1 vs 8 DEN  Lotfy, Bahram  Approved -
  27 25.03 18:00 8 9 Laaksonen, Kim  FIN 9 vs 6 DEN  Madsen, Andreas   Approved -
Match-028 25.03 18:00 0 2 Austria  AUT 0 vs 2 RUS  Russia  Approved -
  28 25.03 18:00 3 8 He, Mario  AUT 6 vs 8 RUS  Chinakhov, Ruslan  Approved -
  28 25.03 18:00 2 8 Lechner, Maximillian  AUT 4 vs 8 RUS  Seroshtan, Andrey  Approved -
  28 25.03 18:00 1 9 Ouschan, Albin  AUT 3 vs 7 RUS  Stepanov, Konstantin   Approved -

Men Teams Stage :  1 - Losers Round 2 - Race To :  2 - Break :  Alternate
Match Date Time D T RT Match
Match-029 25.03 20:00 0 2 Greece  GRE 0 vs 2 NED  Netherlands  Approved -
  29 25.03 20:00 1 8 Kazakis, Alexander  GRE 4 vs 6 NED  Feijen, Niels   Approved -
  29 25.03 20:00 2 8 Kakaris, Antonios  GRE 1 vs 8 NED  Bijsterbosch, Marc  Approved -
  29 25.03 20:00 3 9 Antonakis, George  GRE 4 vs 9 NED  Teutscher, Marco  Approved -
Match-030 25.03 20:00 0 2 France  FRA 0 vs 2 ESP  Spain  Approved -
  30 25.03 20:00 9 8 Cohen, Stephan  FRA 5 vs 6 ESP  Sanchez Ruiz, Francisco   Approved -
  30 25.03 20:00 7 8 Belhaj, Reda  FRA 2 vs 8 ESP  Alcaide, David  Approved -
  30 25.03 20:00 8 9 Rizzi, Fabio  FRA 4 vs 9 ESP  Diaz-Pizarro, Francisco  Approved -
Match-031 25.03 20:00 0 2 Portugal  POR 0 vs 2 SVK  Slovakia  Approved -
  31 25.03 20:00 14 8 Franco, Rui  POR 7 vs 8 SVK  Koeles, Balazs  Approved -
  31 25.03 20:00 12 8 Sousa, Bruno  POR 7 vs 8 SVK  Koniar, Jakub  Approved -
  31 25.03 20:00 13 9 Silva, Miguel  POR 8 vs 3 SVK  Polach, Jaroslav   Approved -
Match-032 25.03 20:00 0 2 Turkey  TUR 0 vs 2 GER  Germany  Approved -
  32 25.03 20:00 6 8 Kanatlar, Saki  TUR 3 vs 8 GER  Souquet, Ralf  Approved -
  32 25.03 20:00 4 8 Yildrim, Onur  TUR 3 vs 6 GER  Staab, Sebastian   Approved -
  32 25.03 20:00 5 9 Baran, Cihangir  TUR 2 vs 9 GER  Ludwig, Sebastian  Approved -

Men Teams Stage :  1 - Losers Qualification - Race To :  2 - Break :  Alternate
Match Date Time D T RT Match
Match-033 26.03 15:00 0 2 Netherlands  NED 2 vs 0 SWE  Sweden   Approved -
  33 26.03 15:00 20 8 Feijen, Niels  NED 7 vs 5 SWE  Chamat, Marcus   Approved -
  33 26.03 15:00 18 8 Bijsterbosch, Marc  NED 8 vs 5 SWE  Larsson, Tomas   Approved -
  33 26.03 15:00 19 9 Teutscher, Marco  NED 9 vs 7 SWE  Sparrenloev-Fischer, Christian   Approved -
Match-034 26.03 15:00 0 2 Spain  ESP 2 vs 0 ITA  Italy   Approved -
  34 26.03 15:00 6 8 Alcaide, David  ESP 6 vs 5 ITA  Corrieri, Daniele   Approved -
  34 26.03 15:00 4 8 Diaz-Pizarro, Francisco  ESP 8 vs 4 ITA  Candela, Francesco   Approved -
  34 26.03 15:00 5 9 Sanchez Ruiz, Francisco  ESP 9 vs 1 ITA  Veltri, Alessandro   Approved -
Match-035 26.03 15:00 0 2 Slovakia  SVK 0 vs 2 AUT  Austria  Approved -
  35 26.03 15:00 9 8 Koeles, Balazs  SVK 4 vs 8 AUT  He, Mario  Approved -
  35 26.03 15:00 7 8 Koniar, Jakub  SVK 7 vs 7 AUT  Lechner, Maximillian   Approved -
  35 26.03 15:00 8 9 Polach, Jaroslav  SVK 2 vs 9 AUT  Ouschan, Albin  Approved -
Match-036 26.03 15:00 0 2 Germany  GER 1 vs 2 FIN  Finland  Approved -
  36 26.03 15:00 1 8 Souquet, Ralf  GER 5 vs 8 FIN  Makkonen, Petri  Approved -
  36 26.03 15:00 2 8 Staab, Sebastian  GER 8 vs 5 FIN  Uski, Jani   Approved -
  36 26.03 15:00 3 9 Ludwig, Sebastian  GER 5 vs 9 FIN  Laaksonen, Kim  Approved -

Men Teams Stage :  2 - Quarter Finals - Race To :  2 - Break :  Alternate
Match Date Time D T RT Match
Match-037 26.03 17:30 0 2 Croatia  CRO 0 vs 3 AUT  Austria  Approved -
  37 26.03 17:30 6 8 Bartol, Roberto  CRO 5 vs 8 AUT  He, Mario  Approved -
  37 26.03 17:30 4 8 Susic, Tomislav  CRO 4 vs 8 AUT  Lechner, Maximillian  Approved -
  37 26.03 17:30 5 9 Putnik, Ivica  CRO 5 vs 9 AUT  Ouschan, Albin  Approved -
Match-038 26.03 17:30 0 2 Poland  POL 2 vs 0 NED  Netherlands   Approved -
  38 26.03 17:30 1 8 Sniegocki, Mateusz  POL 3 vs 4 NED  Feijen, Niels   Approved -
  38 26.03 17:30 2 8 Kaplan, Tomasz  POL 8 vs 2 NED  Bijsterbosch, Marc   Approved -
  38 26.03 17:30 3 9 Fortunski, Mieszko  POL 9 vs 3 NED  Teutscher, Marco   Approved -
Match-039 26.03 17:30 0 2 Denmark  DEN 0 vs 2 ESP  Spain  Approved -
  39 26.03 17:30 9 8 Kandi, Daniel  DEN 4 vs 8 ESP  Alcaide, David  Approved -
  39 26.03 17:30 7 8 Lotfy, Bahram  DEN 7 vs 7 ESP  Diaz-Pizarro, Francisco   Approved -
  39 26.03 17:30 8 9 Madsen, Andreas  DEN 5 vs 9 ESP  Sanchez Ruiz, Francisco  Approved -
Match-040 26.03 17:30 0 2 Russia  RUS 1 vs 2 FIN  Finland  Approved -
  40 26.03 17:30 14 8 Chinakhov, Ruslan  RUS 8 vs 4 FIN  Makkonen, Petri   Approved -
  40 26.03 17:30 12 8 Dudanets, Maksim  RUS 5 vs 8 FIN  Uski, Jani  Approved -
  40 26.03 17:30 13 9 Stepanov, Konstantin  RUS 3 vs 9 FIN  Laaksonen, Kim  Approved -

Men Teams Stage :  2 - Semi Finals - Race To :  2 - Break :  Alternate
Match Date Time D T RT Match
Match-041 27.03 18:30 0 2 Austria  AUT 2 vs 0 POL  Poland   Approved -
  41 27.03 18:30 18 8 Lechner, Maximillian  AUT 3 vs 5 POL  Sniegocki, Mateusz   Approved -
  41 27.03 18:30 19 8 He, Mario  AUT 8 vs 2 POL  Kaplan, Tomasz   Approved -
  41 27.03 18:30 20 9 Ouschan, Albin  AUT 9 vs 1 POL  Fortunski, Mieszko   Approved -
Match-042 27.03 18:30 0 2 Spain  ESP 1 vs 2 FIN  Finland  Approved -
  42 27.03 18:30 1 8 Diaz-Pizarro, Francisco  ESP 8 vs 3 FIN  Makkonen, Petri   Approved -
  42 27.03 18:30 3 8 Alcaide, David  ESP 3 vs 8 FIN  Uski, Jani  Approved -
  42 27.03 18:30 2 9 Sanchez Ruiz, Francisco  ESP 7 vs 9 FIN  Laaksonen, Kim  Approved -

Men Teams Stage :  2 - Final - Race To :  2 - Break :  Alternate
Match Date Time D T RT Match
Match-043 27.03 20:30 0 2 Austria  AUT 2 vs 1 FIN  Finland   Approved -
  43 27.03 20:30 3 8 Lechner, Maximillian  AUT 4 vs 8 FIN  Makkonen, Petri  Approved -
  43 27.03 20:30 1 8 He, Mario  AUT 8 vs 7 FIN  Uski, Jani   Approved -
  43 27.03 20:30 2 9 Ouschan, Albin  AUT 9 vs 2 FIN  Laaksonen, Kim   Approved -