Hall Of Fame Results
Archive
Events » News » Hall Of Fame » Documents » Weblinks » Video »


 Hall Of Fame Results  

View all-time Medallists  »
 
Hall Of Fame Results for : Wheelchair - 8-Ball - (WC8)

2018 - Veldhoven, Netherlands
1.  Tahti, Jouni FIN
2.  Larsson, Henrik SWE
3.  Brajkovic, Matej SLO
3. 

2017 - Albufeira, Portugal
1.  Tahti, Jouni FIN
2.  Deklerck, Kurt BEL
3.  Kimberley, Roy GBR
3.  Southern, Tony GBR

2016 - Sankt Johann, Austria
1.  Larsson, Henrik SWE
2.  Southern, Tony GBR
3.  Brajkovic, Matej SLO
3.  Lee, Daniel GBR

2015 - Vale Do Lobo, Portugal
1.  Dinsmore, Fred IRL
2.  Luton, Daniel GBR
3.  Deklerck, Kurt BEL
3.  Southern, Tony GBR

2014 - Kyrenia, North Cyprus
1.  Tahti, Jouni FIN
2.  Larsson, Henrik SWE
3.  Deklerck, Kurt BEL
3.  Dinsmore, Fred IRL

2013 - Portoroz, Slovenia
1.  Dinsmore, Fred IRL
2.  Larsson, Henrik SWE
3.  Tahti, Jouni FIN
3.  Southern, Tony GBR

2012 - Luxembourg, Luxembourg
1.  Tahti, Jouni FIN
2.  Kimberley, Roy GBR
3.  Dinsmore, Fred IRL
3.  Volkmer, Tankred GER

2011 - Brandenburg, Germany
1.  Tahti, Jouni FIN
2.  Deklerck, Kurt BEL
3.  Dinsmore, Fred IRL
3.  Abubaker, Aslam GBR

2010 - Zagreb, Croatia
1.  Deklerck, Kurt BEL
2.  Larsson, Henrik SWE
3.  Tahti, Jouni FIN
3.  Read, Karl GBR

2009 - Sankt_Johann, Austria
1.  Tahti, Jouni FIN
2.  Southern, Tony GBR
3.  Read, Karl GBR
3.  Dinsmore, Fred IRL

2008 - Willingen, Germany
1.  Read, Karl GBR
2.  Larsson, Henrik SWE
3.  Volkmer, Tankred GER
3.  Tahti, Jouni FIN

2007 - Liberec, Czech Republic
1.  Luton, Daniel GBR
2.  Larsson, Henrik SWE
3.  Brajkovic, Matej SLO
3.  Kimberley, Roy GBR

2006 - Brandenburg, Germany
1.  Tahti, Jouni FIN
2.  Larsson, Henrik SWE
3.  Dinsmore, Fred IRL
3.  Kimberley, Roy GBR

2005 - Veldhoven, Netherlands
1.  Tahti, Jouni FIN
2.  Larsson, Henrik SWE
3.  Kimberley, Roy GBR
3.  Dinsmore, Fred IRL

2004 - Prague, Czech Republic
1.  Larsson, Henrik SWE
2.  Tahti, Jouni FIN
3.  Abubaker, Aslam GBR
3.  Deklerck, Kurt BEL

2003 - Bialystok, Poland
1.  Tahti, Jouni FIN
2.  Larsson, Henrik SWE
3.  Deklerck, Kurt BEL
3.  Schranz, Emil AUT

2002 - Tampere, Finland
1.  Tahti, Jouni FIN
2.  Larsson, Henrik SWE
3.  Dinsmore, Fred IRL
3.  Recktenwald, Dirk GER

2001 - Karlsbad, Czech Republic
1.  Luton, Daniel GBR
2.  Deklerck, Kurt BEL
3.  Larsson, Henrik SWE
3.  Volkmer, Tankred GER

2000 - Bregenz, Austria
1.  Deklerck, Kurt BEL
2.  Larsson, Henrik SWE
3.  Schranz, Emil AUT
3.  Volkmer, Tankred GER

1999 - Poznan, Poland
1.  Larsson, Henrik SWE
2.  Schranz, Emil AUT
3.  Luton, Daniel GBR
3.  Volkmer, Tankred GER

 Make your selection:
 
8 Ball

9 Ball

10 Ball

Straight

Teams
Men 
Under 17 (Pupils) 
Under 19 (Juniors) 
Under 23 (Youth) 
Seniors 
Girls 
Women 
Ladies 
Wheelchair   
Club Teams 

Visit the Aramith website ... Visit the Dynamic Billard website ... Visit the Iwan Simonis website ... Visit the Patricks Canadian Taverne website ... Visit the Rasson website ...